Directed by
Aaron T. Wells |
Writing Credits (in alphabetical order)
Diane Jacques | ... | (writer) |
Cast
Christopher Bacon | ... | Self | |
Michael Barnhart | ... | Self | |
Tony Bongiovi | ... | Self | |
Coz Canler | ... | Self | |
Martin Chaddock | ... | Self | |
Cameron Cohick | ... | Self | |
Skip Davis | ... | Self | |
Debbie DeNeese | ... | Self | |
Johnny Depp | ... | Self | |
Mick Fazz | ... | Self | |
Randy Grintner | ... | Self | |
Beano Hanti | ... | Self | |
Ray Harris | ... | Self | |
Jim Johnson | ... | Self | |
Jamie King Colton | ... | Self (as Jamie Colton) | |
Glen Kolotkin | ... | Self | |
Henry LaPlume | ... | Self | |
Jorge LaPlume | ... | Self | |
Julie Liddle | ... | Self | |
Billy Livesay | ... | Self | |
Joey Malone | ... | Self | |
Emilio Martinez | ... | Self | |
Neal Mirsky | ... | Self | |
John Morello | ... | Self | |
Eddie O'Brien | ... | Self | |
Jon Ornes | ... | Self | |
Dave Owens | ... | Self | |
Wally Palmar | ... | Self | |
Steve Parke | ... | Self | |
Peter Patrick | ... | Self | |
Charlie Pickett | ... | Self | |
Alan Portman | ... | Self | |
Rob Remias | ... | Self | |
Rick Rossano | ... | Self | |
Barry Seiver | ... | Self | |
Tomey Sellars | ... | Self | |
Richard Shelter | ... | Self | |
Mike Skill | ... | Self | |
Bobby Tak | ... | Self | |
Mike Vullo | ... | Self | |
Bruce Witkin | ... | Self | |
Veronica Witkin | ... | Self |
Produced by
Martin Chaddock | ... | co-executive producer |
Diane Jacques | ... | producer |
Emily Miller | ... | executive producer |
Tomey Sellars | ... | co-producer |
Samantha Sloan | ... | associate producer |
Melissa Trapani | ... | associate producer |
Alan Weiner | ... | consulting producer |
Cinematography by
David Grant |
Editing by
Aaron T. Wells |
Production Management
Alan Goldfarb | ... | stage production manager |
Sound Department
Ray Durso | ... | live sound engineer |
Steve Gordon | ... | lead sound engineer |
Jeff Kissinger | ... | sound: monitor engineer |
Camera and Electrical Department
Scott Gerard | ... | camera operator |
David Grant | ... | camera operator |
Michael Hoffman Jr. | ... | camera operator |
David Jones | ... | camera operator |
Jared Kaufmann | ... | camera operator |
Chris Maguire | ... | lighting director |
John F Martinez | ... | camera operator |
Albert Nicolas | ... | camera operator |
Ed Pence | ... | camera operator |
Peter Sassi | ... | camera operator |
Alan Weiner | ... | camera operator |
Aaron T. Wells | ... | camera operator |
Editorial Department
Jared Lader | ... | assistant editor |
Music Department
Joseph Butera III | ... | music producer |
Bruce Witkin | ... | music producer |
Additional Crew
Ashira Brooke | ... | production assistant |
Michelle Christmann | ... | production assistant |
Donna Gipson | ... | production assistant |
Miles Henderson | ... | production assistant |
Samantha Kountz | ... | production assistant |
Larry Mancuso | ... | house engineer: Club Cinema |
Danielle McKeon | ... | production assistant |
Mikki Weiner | ... | production assistant |