Directed by
Mela Hudson |
Writing Credits (in alphabetical order)
Mela Hudson | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Mela Hudson | ... | Sara | |
Molly Jane McCarthy | ... | Young Sara | |
Jacob A. Ware | ... | Sara's Father | |
Nastasha Strang | ... | Sara's Mother | |
Lee J. Kaplan | ... | Brian | |
Jeffrey Alan Solomon | ... | Harry | |
Dane Zagarino | ... | Young Brian (as Dane West) | |
Tom Downing | ... | William (as Tommy Beardmore) | |
Baxter Linn | ... | Tom | |
John Murray | ... | Tom's Friend | |
Maria Huyghue | ... | Kelly | |
Alexandria Romano | ... | High School Student | |
Alyssa Graham | ... | High School Student | |
Richard Herzberg | ... | High School Student | |
Shannon Hetzel | ... | High School Student | |
Paul Macellaro | ... | High School Student | |
Vincent Marinucci | ... | High School Student | |
Aubrie McFarlin | ... | High School Student | |
Tyler Ruvo | ... | High School Student |
Produced by
Franklin Eugene | ... | executive producer |
James Gadd | ... | producer |
Mela Hudson | ... | producer |
Lee J. Kaplan | ... | co-producer |
Sandra Lucas | ... | associate producer |
Taylor Re Lynn | ... | executive producer |
Michael Marinucci Jr. | ... | executive producer |
Carol Marinucci | ... | associate producer |
Vincent Marinucci | ... | associate producer |
Joe Patrick Marshall | ... | executive producer |
Kirkryan McFarland | ... | associate producer |
John Morgan | ... | co-producer |
Oscar Pavlo | ... | associate producer |
Alan C. Strutz | ... | associate producer |
Music by
David Lawrie |
Cinematography by
Baxter Linn |
Editing by
Matthew Dale | ... | (edited by) |
James Gadd | ... | supervising editor |
Makeup Department
Naomi Carter | ... | key makeup artist |
Art Department
James Furlong | ... | graphic designer |
Sound Department
Andrew Amundsen | ... | sound mixer |
David S. Di Pietro | ... | re-recording mixer (as David S. DiPietro) |
Jesse Ehredt | ... | assistant sound editor |
Stephen Fitzmaurice | ... | sound mixer |
David Lawrie | ... | foley artist / sound designer |
Camera and Electrical Department
Eric Norfleet | ... | assistant camera |
Justina Sgorbissa | ... | still photographer |
Editorial Department
Tawan Bazemore | ... | colorist |
Christopher Gadd | ... | assistant editor |
Roy Vasich | ... | colorist |
Music Department
Jorge Mendez | ... | composer: additional music |
Additional Crew
Richard Herzverg | ... | production assistant |
Mattie Jallow | ... | production assistant |
Vincent Marinucci | ... | production assistant |
Tyler Ruvo | ... | production assistant |